• Bookmark and Share

Danskerne stadig uvidende om nye regler for offentlig rejsesygesikring

Under en tredjedel af danskerne kender konsekvensen af ændringerne i rejsedækningen på det gule sygesikringsbevis.

30. november 2007 - Forfatter: Thomas Flygare

Under en tredjedel af danskerne kender konsekvensen af ændringerne i rejsedækningen på det gule sygesikringsbevis, viser en undersøgelse fra IHI. Forbrugerrådet finder det lave kendskab foruroligende - især fordi det er nu, rejsen til vinterferien skal bestilles.

Netop nu er det højsæson for bestilling af rejser over nytåret eller til vinterferien i februar. Men den 1. januar 2008 træder nye regler i kraft for den offentlige rejsesygesikring. Derfor skal de rejsende være opmærksomme på, om de er dækket efter årsskiftet.

En undersøgelse lavet af International Health Insurance danmark a/s (IHI) i april i år viste, at kun 28 % af danskerne på daværende tidspunkt kendte til konsekvensen af ændringerne af rejsedækningen på det gule sygesikringsbevis. En ny analyse lavet af analyseinstituttet Zapera for IHI viser, at tallet siden da kun er steget minimalt - kun 29 % kender betydningen af ændringerne.

Den offentlige dækning indskrænkes
Forbrugerrådet finder det foruroligende, at forbrugerne ikke kender de nye regler, selv om der lige nu sælges mange rejser til det nye år.

”Det er ærgerligt, at forbrugerne ikke er bedre informerede, for det er et væsentligt anderledes billede, vi ser efter 1. januar 2008. Den offentlige rejsesygesikring indskrænkes, og det er nødvendigt at tegne en ekstra rejseforsikring for at få den dækning, der i dag gælder for f.eks. hjemtransport,” siger Anne Dehn Jeppesen, der er juridisk rådgiver i Forbrugerrådet.

I rejseforsikringsbranchen er man enig i, at det er vigtigt, at forbrugerne kender de nye regler, men fremhæver, at selvom konsekvenserne er store, er de nye regler ikke er så komplicerede endda:

”Der er bare to ting, man skal huske, nemlig at det gule sygesikringsbevis efter nytår stort set kun dækker i EU-landene, og at hjemtransport ikke længere er dækket,” fortæller Eva Nittegaard fra IHI, der er et af de førende selskaber inden for rejse- og sundhedsforsikring.

Unge kender ikke reglerne
Uvidenheden er størst blandt de 15-29 årige, hvor ca. 75 % ikke er klar over, hvad ændringerne indebærer. Eva Nittegaard fra IHI fremhæver, at dette er særligt problematisk:

”Det er bekymrende, fordi gruppen mellem 18-29 år rejser ofte og derfor berøres af de nye regler. Samtidig er vores erfaring, at de på ferien udsætter sig for mere risikable aktiviteter. Vi ser bl.a. relativt flere bilulykker blandt vores unge kunder, men også trekking og diverse former for vandsport kan være farligere, end det ser ud til.”

Forbrugerrådet opfordrer både ung og gammel til at sammenholde de aktiviteter, som rejsen skal byde på, med forsikringernes betingelser, så man ved præcist, hvordan man er dækket.


Tilbage