• Bookmark and Share

Hjælp til HIV smittede i Afrika

Mandag d. 1. december er international World Aids Day. Verden over giver organisationer og virksomheder deres bidrag til kampen mod AIDS og HIV.

28. november 2008 - Forfatter: Stig Trolle Gronemann

Mandag d. 1. december er international World Aids Day. Verden over giver organisationer og virksomheder deres bidrag til kampen mod AIDS og HIV. ihi Bupa har i år valgt at sende sit økonomiske bidrag på 88.000 kroner til Læger uden Grænser, der arbejder i det sydlige Afrika, hvor epidemien er allerværst. I Danmark lever omkring 5.000 mennesker med HIV. I 2007 blev 307 personer konstateret HIV-positive i Danmark, og de seneste ti år har antallet af personer, der får konstateret HIV, ligget nogenlunde stabilt – på mellem 250 og 300 om året. Men i den tredje verden er antallet af HIV-smittede af helt andre dimensioner. Allerværst står det til i den sydlige del af Afrika, hvor ikke mindre end 68 % af verdens HIV-smittede lever:

”I 2007 er ca. 420.000 børn – primært fra Afrika syd for Sahara – blevet smittet med HIV gennem deres mødre. Derfor er der her særlig brug for økonomisk støtte til HIV-tests og behandling af de utallige kvinder, børn og mænd, som vi møder ude i verden. For ti år siden troede man ikke, at det var muligt at behandle HIV, men i dag kan vi se, vi gør en livsvigtig forskel,” fortæller læge i Læger uden Grænser Christian Fabiansen.

Grænseløst samarbejde

ihi Bupa, som i dag forsikrer alle typer af nationaliteter i deres hjemland, på rejse og under ophold overalt i verden, har allerede et tæt samarbejde med Læger uden Grænser. I anledning af World Aids Day donerer IHI derfor 88.000 kroner til den humanitære organisation for bl.a. at støtte børn og voksne med AIDS og HIV i Kenya.”Vi er stolte af at støtte Læger uden Grænser og organisationens globale udsyn. Vores faste team af lægeeksperter rådgiver og guider dagligt vores kunder, og vi prioriterer sundhedspleje højt. Derfor betyder det meget for os at støtte en humanitær organisation, som deler vores fokus på at hjælpe mennesker i nød ude i verden og rykke hurtigt, når der er brug for det,” forklarer administrerende direktør i ihi Bupa, John Stubbington, der fredag d. 28. november overrakte checken på de 88.000 kroner til Læger uden Grænser.

I 2007 behandlede Læger uden grænser over 160.000 HIV patienter.

Foto: © Michael G.Nielsen

High-res. fotos kan downloades på:

http://download.rostrapr.dk/?path=download/IHI/

For yderligere information, kontakt:

Stig Trolle Gronemann, Marketing Manager

Telefon: 33 15 30 99, E-mail: stig@ihi.com


Tilbage